Topper Open

Results are provisional as of 16:34 on May 9, 2021

Topper 4.2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Topper 4.2 47776 Warsash SC (& JETS) Jake Davies 236 12 M 3.0 (5.0) 1.0 2.0 3.0 14.0 9.0
2nd Topper 4.2 44844 Warsash SC Ethan Rhodes 614 11 M (5.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 19.0 14.0
3rd Topper 4.2 45364 Warsash SC Marcus King 229 12 M (10.0 DSQ) 3.0 10.0 OCS 1.0 1.0 25.0 15.0
4th Topper 4.2 47796 Warsash SC Seb Sitton 649 11 M 4.0 (7.0) 3.0 5.0 4.0 23.0 16.0
5th Topper 4.2 46023 Warsah SC Anna Cameron     F (7.0) 6.0 2.0 6.0 5.0 26.0 19.0
6th Topper 4.2 44301 Portchester SC Connor Parish   12 M 6.0 (8.0) 5.0 3.0 6.0 28.0 20.0
7th Topper 4.2 48743 West Wittering SC Tate Kump 97 13 M 1.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 32.0 22.0
8th Topper 4.2 26795 Lee on the Solent Greg Czura 224 13 M 2.0 2.0 (10.0 OCS) 10.0 OCS 10.0 OCS 34.0 24.0
9th Topper 4.2 47637 Warsash SC Freddie Day 127 12 M (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 50.0 40.0

Topper 5.3 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Topper 5.3 47879 Warsash SC Oscar Fry 238 16 M 1.0 3.0 3.0 (10.0) 1.0 18.0 8.0
2nd Topper 5.3 47649 Tideway Sailability Jibriel Bostan 654 16 M 2.0 2.0 1.0 (8.0) 3.0 16.0 8.0
3rd Topper 5.3 48579 Portchester SC Henry Martin 360 14 M 3.0 5.0 2.0 3.0 (9.0) 22.0 13.0
4th Topper 5.3 46771 Warsash SC Alfie Noel 346 14 M (10.0) 4.0 4.0 1.0 8.0 27.0 17.0
5th Topper 5.3 47676 Warsash SC Seb Davies 91 14 M 6.0 1.0 (8.0) 7.0 7.0 29.0 21.0
6th Topper 5.3 48185 Hill Head SC / Jets Arran Goodman 637 15 M 4.0 7.0 (12.0) 9.0 5.0 37.0 25.0
7th Topper 5.3 48315 Portchester SC / JET's Finn Brook-Holmes 510 14 M 7.0 13.0 (14.0) 2.0 4.0 40.0 26.0
8th Topper 5.3 47685 Oxford SC Jake Rawes 286 15 M 9.0 9.0 6.0 5.0 (10.0) 39.0 29.0
9th Topper 5.3 46720 Lee on the Solent Tim Czura 222 15 M 12.0 8.0 9.0 4.0 (27.0 OCS) 60.0 33.0
10th Topper 5.3 31229   George Walton 104 15 M 8.0 6.0 (27.0 OCS) 6.0 13.0 60.0 33.0
11th Topper 5.3 48572 Warsash SC Jemima Fry 44 14 F (17.0) 16.0 7.0 13.0 2.0 55.0 38.0
12th Topper 5.3 48797 Upper Thames SC Jude armstrong 309 14   (27.0 DSQ) 12.0 10.0 15.0 6.0 70.0 43.0
13th Topper 5.3 48627 Hill Head SC/JETS Grace Newbold 60 15 F 5.0 (24.0) 11.0 19.0 12.0 71.0 47.0
14th Topper 5.3 30827 ASWC Portland Issy Glazebrook 208 15 F 16.0 15.0 5.0 (20.0) 14.0 70.0 50.0
15th Topper 5.3 45768   Torquil Morrison 146 12 M 13.0 20.0 13.0 11.0 (22.0) 79.0 57.0
16th Topper 5.3 47833 Weston SC Ella Harris 199 15 F 18.0 18.0 (22.0) 12.0 11.0 81.0 59.0
17th Topper 5.3 46974 Itchenor SC Archie Leaver   14 M (21.0) 11.0 18.0 18.0 15.0 83.0 62.0
18th Topper 5.3 46579 Itchenor SC Zara Bullock   15 F 19.0 14.0 (21.0) 14.0 16.0 84.0 63.0
19th Topper 5.3 47746 Warsash SC Thomas Peace 511 12 M 15.0 10.0 19.0 (21.0) 21.0 86.0 65.0
20th Topper 5.3 48733 Portchester SC Jake collins Collins 363 15 M 14.0 17.0 (20.0) 16.0 20.0 87.0 67.0
21st Topper 5.3 23412   Amelie Holloway   15 F 23.0 19.0 16.0 (27.0 OCS) 17.0 102.0 75.0
22nd Topper 5.3 48706 Chichester YC Ethan Sparkes 504 14 M 11.0 23.0 (27.0 OCS) 23.0 19.0 103.0 76.0
23rd Topper 5.3 46293 Netley SC Orla Parker 220 14 F 22.0 22.0 15.0 17.0 (23.0) 99.0 76.0
24th Topper 5.3 28953 Itchenor Sailing Club Thomas Clarke     M 20.0 21.0 17.0 (22.0) 18.0 98.0 76.0
25th Topper 5.3 24289 Goring Thames SC Will Almond 684 13 M (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 108.0
25th Topper 5.3 29628 Goring Thames SC Beth Almond 689 16 F (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 108.0

Race 1 - Topper 4.2 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 4.2 48743 West Wittering SC Tate Kump 97 13 M 11 1.0
2 Topper 4.2 26795 Lee on the Solent Greg Czura 224 13 M 21 2.0
3 Topper 4.2 47776 Warsash SC (& JETS) Jake Davies 236 12 M 26 3.0
4 Topper 4.2 47796 Warsash SC Seb Sitton 649 11 M 27 4.0
5 Topper 4.2 44844 Warsash SC Ethan Rhodes 614 11 M 28 5.0
6 Topper 4.2 44301 Portchester SC Connor Parish   12 M 29 6.0
7 Topper 4.2 46023 Warsah SC Anna Cameron     F 30 7.0
8 Topper 4.2 45364 Warsash SC Marcus King 229 12 M DSQ 10.0

Race 2 - Topper 4.2 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 4.2 48743 West Wittering SC Tate Kump 97 13 M 22 1.0
2 Topper 4.2 26795 Lee on the Solent Greg Czura 224 13 M 25 2.0
3 Topper 4.2 45364 Warsash SC Marcus King 229 12 M 26 3.0
4 Topper 4.2 44844 Warsash SC Ethan Rhodes 614 11 M 28 4.0
5 Topper 4.2 47776 Warsash SC (& JETS) Jake Davies 236 12 M 29 5.0
6 Topper 4.2 46023 Warsah SC Anna Cameron     F 30 6.0
7 Topper 4.2 47796 Warsash SC Seb Sitton 649 11 M 31 7.0
8 Topper 4.2 44301 Portchester SC Connor Parish   12 M 32 8.0

Race 3 - Topper 4.2 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 4.2 47776 Warsash SC (& JETS) Jake Davies 236 12 M 17 1.0
2 Topper 4.2 46023 Warsah SC Anna Cameron     F 22 2.0
3 Topper 4.2 47796 Warsash SC Seb Sitton 649 11 M 24 3.0
4 Topper 4.2 44844 Warsash SC Ethan Rhodes 614 11 M 25 4.0
5 Topper 4.2 44301 Portchester SC Connor Parish   12 M 27 5.0
6 Topper 4.2 45364 Warsash SC Marcus King 229 12 M OCS 10.0
6 Topper 4.2 26795 Lee on the Solent Greg Czura 224 13 M OCS 10.0

Race 4 - Topper 4.2 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 4.2 45364 Warsash SC Marcus King 229 12 M 21 1.0
2 Topper 4.2 47776 Warsash SC (& JETS) Jake Davies 236 12 M 22 2.0
3 Topper 4.2 44301 Portchester SC Connor Parish   12 M 24 3.0
4 Topper 4.2 44844 Warsash SC Ethan Rhodes 614 11 M 25 4.0
5 Topper 4.2 47796 Warsash SC Seb Sitton 649 11 M 26 5.0
6 Topper 4.2 46023 Warsah SC Anna Cameron     F 28 6.0
7 Topper 4.2 26795 Lee on the Solent Greg Czura 224 13 M OCS 10.0

Race 5 - Topper 4.2 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 4.2 45364 Warsash SC Marcus King 229 12 M 16 1.0
2 Topper 4.2 44844 Warsash SC Ethan Rhodes 614 11 M 20 2.0
3 Topper 4.2 47776 Warsash SC (& JETS) Jake Davies 236 12 M 24 3.0
4 Topper 4.2 47796 Warsash SC Seb Sitton 649 11 M 26 4.0
5 Topper 4.2 46023 Warsah SC Anna Cameron     F 28 5.0
6 Topper 4.2 44301 Portchester SC Connor Parish   12 M 29 6.0
7 Topper 4.2 26795 Lee on the Solent Greg Czura 224 13 M OCS 10.0

Race 1 - Topper 5.3 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 5.3 47879 Warsash SC Oscar Fry 238 16 M 1 1.0
2 Topper 5.3 47649 Tideway Sailability Jibriel Bostan 654 16 M 2 2.0
3 Topper 5.3 48579 Portchester SC Henry Martin 360 14 M 3 3.0
4 Topper 5.3 48185 Hill Head SC / Jets Arran Goodman 637 15 M 4 4.0
5 Topper 5.3 48627 Hill Head SC/JETS Grace Newbold 60 15 F 5 5.0
6 Topper 5.3 47676 Warsash SC Seb Davies 91 14 M 6 6.0
7 Topper 5.3 48315 Portchester SC / JET's Finn Brook-Holmes 510 14 M 7 7.0
8 Topper 5.3 31229   George Walton 104 15 M 8 8.0
9 Topper 5.3 47685 Oxford SC Jake Rawes 286 15 M 9 9.0
10 Topper 5.3 46771 Warsash SC Alfie Noel 346 14 M 10 10.0
11 Topper 5.3 48706 Chichester YC Ethan Sparkes 504 14 M 12 11.0
12 Topper 5.3 46720 Lee on the Solent Tim Czura 222 15 M 13 12.0
13 Topper 5.3 45768   Torquil Morrison 146 12 M 14 13.0
14 Topper 5.3 48733 Portchester SC Jake collins Collins 363 15 M 15 14.0
15 Topper 5.3 47746 Warsash SC Thomas Peace 511 12 M 16 15.0
16 Topper 5.3 30827 ASWC Portland Issy Glazebrook 208 15 F 17 16.0
17 Topper 5.3 48572 Warsash SC Jemima Fry 44 14 F 18 17.0
18 Topper 5.3 47833 Weston SC Ella Harris 199 15 F 19 18.0
19 Topper 5.3 46579 Itchenor SC Zara Bullock   15 F 20 19.0
20 Topper 5.3 28953 Itchenor Sailing Club Thomas Clarke     M 22 20.0
21 Topper 5.3 46974 Itchenor SC Archie Leaver   14 M 23 21.0
22 Topper 5.3 46293 Netley SC Orla Parker 220 14 F 24 22.0
23 Topper 5.3 23412   Amelie Holloway   15 F 25 23.0
24 Topper 5.3 48797 Upper Thames SC Jude armstrong 309 14   DSQ 27.0

Race 2 - Topper 5.3 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 5.3 47676 Warsash SC Seb Davies 91 14 M 1 1.0
2 Topper 5.3 47649 Tideway Sailability Jibriel Bostan 654 16 M 2 2.0
3 Topper 5.3 47879 Warsash SC Oscar Fry 238 16 M 3 3.0
4 Topper 5.3 46771 Warsash SC Alfie Noel 346 14 M 4 4.0
5 Topper 5.3 48579 Portchester SC Henry Martin 360 14 M 5 5.0
6 Topper 5.3 31229   George Walton 104 15 M 6 6.0
7 Topper 5.3 48185 Hill Head SC / Jets Arran Goodman 637 15 M 7 7.0
8 Topper 5.3 46720 Lee on the Solent Tim Czura 222 15 M 8 8.0
9 Topper 5.3 47685 Oxford SC Jake Rawes 286 15 M 9 9.0
10 Topper 5.3 47746 Warsash SC Thomas Peace 511 12 M 10 10.0
11 Topper 5.3 46974 Itchenor SC Archie Leaver   14 M 11 11.0
12 Topper 5.3 48797 Upper Thames SC Jude armstrong 309 14   12 12.0
13 Topper 5.3 48315 Portchester SC / JET's Finn Brook-Holmes 510 14 M 13 13.0
14 Topper 5.3 46579 Itchenor SC Zara Bullock   15 F 14 14.0
15 Topper 5.3 30827 ASWC Portland Issy Glazebrook 208 15 F 15 15.0
16 Topper 5.3 48572 Warsash SC Jemima Fry 44 14 F 16 16.0
17 Topper 5.3 48733 Portchester SC Jake collins Collins 363 15 M 17 17.0
18 Topper 5.3 47833 Weston SC Ella Harris 199 15 F 18 18.0
19 Topper 5.3 23412   Amelie Holloway   15 F 19 19.0
20 Topper 5.3 45768   Torquil Morrison 146 12 M 20 20.0
21 Topper 5.3 28953 Itchenor Sailing Club Thomas Clarke     M 21 21.0
22 Topper 5.3 46293 Netley SC Orla Parker 220 14 F 23 22.0
23 Topper 5.3 48706 Chichester YC Ethan Sparkes 504 14 M 24 23.0
24 Topper 5.3 48627 Hill Head SC/JETS Grace Newbold 60 15 F 27 24.0

Race 3 - Topper 5.3 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 5.3 47649 Tideway Sailability Jibriel Bostan 654 16 M 1 1.0
2 Topper 5.3 48579 Portchester SC Henry Martin 360 14 M 2 2.0
3 Topper 5.3 47879 Warsash SC Oscar Fry 238 16 M 3 3.0
4 Topper 5.3 46771 Warsash SC Alfie Noel 346 14 M 4 4.0
5 Topper 5.3 30827 ASWC Portland Issy Glazebrook 208 15 F 5 5.0
6 Topper 5.3 47685 Oxford SC Jake Rawes 286 15 M 6 6.0
7 Topper 5.3 48572 Warsash SC Jemima Fry 44 14 F 7 7.0
8 Topper 5.3 47676 Warsash SC Seb Davies 91 14 M 8 8.0
9 Topper 5.3 46720 Lee on the Solent Tim Czura 222 15 M 9 9.0
10 Topper 5.3 48797 Upper Thames SC Jude armstrong 309 14   10 10.0
11 Topper 5.3 48627 Hill Head SC/JETS Grace Newbold 60 15 F 11 11.0
12 Topper 5.3 48185 Hill Head SC / Jets Arran Goodman 637 15 M 12 12.0
13 Topper 5.3 45768   Torquil Morrison 146 12 M 13 13.0
14 Topper 5.3 48315 Portchester SC / JET's Finn Brook-Holmes 510 14 M 14 14.0
15 Topper 5.3 46293 Netley SC Orla Parker 220 14 F 15 15.0
16 Topper 5.3 23412   Amelie Holloway   15 F 16 16.0
17 Topper 5.3 28953 Itchenor Sailing Club Thomas Clarke     M 18 17.0
18 Topper 5.3 46974 Itchenor SC Archie Leaver   14 M 19 18.0
19 Topper 5.3 47746 Warsash SC Thomas Peace 511 12 M 20 19.0
20 Topper 5.3 48733 Portchester SC Jake collins Collins 363 15 M 21 20.0
21 Topper 5.3 46579 Itchenor SC Zara Bullock   15 F 23 21.0
22 Topper 5.3 47833 Weston SC Ella Harris 199 15 F 26 22.0
23 Topper 5.3 31229   George Walton 104 15 M OCS 27.0
23 Topper 5.3 48706 Chichester YC Ethan Sparkes 504 14 M OCS 27.0

Race 4 - Topper 5.3 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 5.3 46771 Warsash SC Alfie Noel 346 14 M 1 1.0
2 Topper 5.3 48315 Portchester SC / JET's Finn Brook-Holmes 510 14 M 2 2.0
3 Topper 5.3 48579 Portchester SC Henry Martin 360 14 M 3 3.0
4 Topper 5.3 46720 Lee on the Solent Tim Czura 222 15 M 4 4.0
5 Topper 5.3 47685 Oxford SC Jake Rawes 286 15 M 5 5.0
6 Topper 5.3 31229   George Walton 104 15 M 6 6.0
7 Topper 5.3 47676 Warsash SC Seb Davies 91 14 M 7 7.0
8 Topper 5.3 47649 Tideway Sailability Jibriel Bostan 654 16 M 8 8.0
9 Topper 5.3 48185 Hill Head SC / Jets Arran Goodman 637 15 M 9 9.0
10 Topper 5.3 47879 Warsash SC Oscar Fry 238 16 M 10 10.0
11 Topper 5.3 45768   Torquil Morrison 146 12 M 11 11.0
12 Topper 5.3 47833 Weston SC Ella Harris 199 15 F 12 12.0
13 Topper 5.3 48572 Warsash SC Jemima Fry 44 14 F 13 13.0
14 Topper 5.3 46579 Itchenor SC Zara Bullock   15 F 14 14.0
15 Topper 5.3 48797 Upper Thames SC Jude armstrong 309 14   15 15.0
16 Topper 5.3 48733 Portchester SC Jake collins Collins 363 15 M 16 16.0
17 Topper 5.3 46293 Netley SC Orla Parker 220 14 F 17 17.0
18 Topper 5.3 46974 Itchenor SC Archie Leaver   14 M 18 18.0
19 Topper 5.3 48627 Hill Head SC/JETS Grace Newbold 60 15 F 19 19.0
20 Topper 5.3 30827 ASWC Portland Issy Glazebrook 208 15 F 20 20.0
21 Topper 5.3 47746 Warsash SC Thomas Peace 511 12 M 23 21.0
22 Topper 5.3 28953 Itchenor Sailing Club Thomas Clarke     M 27 22.0
23 Topper 5.3 48706 Chichester YC Ethan Sparkes 504 14 M 29 23.0
24 Topper 5.3 23412   Amelie Holloway   15 F OCS 27.0

Race 5 - Topper 5.3 Fleet - 09/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet SailNo Home Club HelmName Champ No Age Gender Place Points
1 Topper 5.3 47879 Warsash SC Oscar Fry 238 16 M 1 1.0
2 Topper 5.3 48572 Warsash SC Jemima Fry 44 14 F 2 2.0
3 Topper 5.3 47649 Tideway Sailability Jibriel Bostan 654 16 M 3 3.0
4 Topper 5.3 48315 Portchester SC / JET's Finn Brook-Holmes 510 14 M 4 4.0
5 Topper 5.3 48185 Hill Head SC / Jets Arran Goodman 637 15 M 5 5.0
6 Topper 5.3 48797 Upper Thames SC Jude armstrong 309 14   6 6.0
7 Topper 5.3 47676 Warsash SC Seb Davies 91 14 M 7 7.0
8 Topper 5.3 46771 Warsash SC Alfie Noel 346 14 M 8 8.0
9 Topper 5.3 48579 Portchester SC Henry Martin 360 14 M 9 9.0
10 Topper 5.3 47685 Oxford SC Jake Rawes 286 15 M 10 10.0
11 Topper 5.3 47833 Weston SC Ella Harris 199 15 F 11 11.0
12 Topper 5.3 48627 Hill Head SC/JETS Grace Newbold 60 15 F 12 12.0
13 Topper 5.3 31229   George Walton 104 15 M 13 13.0
14 Topper 5.3 30827 ASWC Portland Issy Glazebrook 208 15 F 14 14.0
15 Topper 5.3 46974 Itchenor SC Archie Leaver   14 M 15 15.0
16 Topper 5.3 46579 Itchenor SC Zara Bullock   15 F 17 16.0
17 Topper 5.3 23412   Amelie Holloway   15 F 18 17.0
18 Topper 5.3 28953 Itchenor Sailing Club Thomas Clarke     M 19 18.0
19 Topper 5.3 48706 Chichester YC Ethan Sparkes 504 14 M 21 19.0
20 Topper 5.3 48733 Portchester SC Jake collins Collins 363 15 M 22 20.0
21 Topper 5.3 47746 Warsash SC Thomas Peace 511 12 M 23 21.0
22 Topper 5.3 45768   Torquil Morrison 146 12 M 25 22.0
23 Topper 5.3 46293 Netley SC Orla Parker 220 14 F 27 23.0
24 Topper 5.3 46720 Lee on the Solent Tim Czura 222 15 M OCS 27.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com