Swallow Nationals

Results are provisional as of 15:06 on August 1, 2021

Swallow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet BoatName SailNo. HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Swallow Osprey 95 James Hartley Robert Sutherland, Miles Palmer 1.0 2.0 2.0 1.0 (8.0) 14.0 6.0
2nd Swallow Svala 89 Hugo Fisher Nigel Masding, Richard House (6.0) 4.0 1.0 4.0 1.0 16.0 10.0
3rd Swallow Marengo 82 Carolyn Brigg David Sloper, Philip Pascal 2.0 (5.0) 5.0 2.0 3.0 17.0 12.0
4th Swallow Gwaihir 93 Mike Wigmore Mike Wigmore, Charles Hyatt, TBA 3.0 3.0 3.0 (5.0) 4.0 18.0 13.0
5th Swallow Skua 3 Harry Roome Prue Roome, Tim Barker 5.0 1.0 4.0 (6.0) 6.0 22.0 16.0
6th Swallow Spectre 91 Adrian Fisk Jonathan Pudney, Mike Jeffries 4.0 6.0 (9.0) 9.0 2.0 30.0 21.0
7th Swallow Solitude 67 Andrew Reid Anthony Lunch, John Houghton 7.0 8.0 6.0 (12.0) 7.0 40.0 28.0
8th Swallow Cockersootie 92 Charles Prescot Simon Hamlyn Mimie Currey 9.0 9.0 (12.0) 3.0 9.0 42.0 30.0
9th Swallow Bluff 64 Austen Scully Clare Durgan, Paul Durgan (13.0) 13.0 10.0 7.0 5.0 48.0 35.0
10th Swallow Echo 87 Simon Slater Simon Miller James Baron Tim Boswijk (16.0 DNF) 7.0 7.0 13.0 10.0 53.0 37.0
11th Swallow Blue Tit 80 Paul Giles Tom Clarence-Smith, Marcus Irwin-Brown 10.0 10.0 8.0 10.0 (13.0) 51.0 38.0
12th Swallow Spreadeagle 85 George Miller Hal Miller; Carl Snelling 8.0 11.0 13.0 (14.0) 12.0 58.0 44.0
13th Swallow Archon 74 Malcolm Green Elizabeth Pattison, Caroline Marriage 11.0 (14.0) 11.0 11.0 11.0 58.0 44.0
14th Swallow Ptarmigan 68 Alistair Impey   14.0 (15.0) 15.0 8.0 14.0 66.0 51.0
15th Swallow   76 Mark Walker   12.0 12.0 14.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 70.0 54.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo. HelmName CrewName Place Points
1 Swallow Osprey 95 James Hartley Robert Sutherland, Miles Palmer 1 1.0
2 Swallow Marengo 82 Carolyn Brigg David Sloper, Philip Pascal 2 2.0
3 Swallow Gwaihir 93 Mike Wigmore Mike Wigmore, Charles Hyatt, TBA 3 3.0
4 Swallow Spectre 91 Adrian Fisk Jonathan Pudney, Mike Jeffries 4 4.0
5 Swallow Skua 3 Harry Roome Prue Roome, Tim Barker 5 5.0
6 Swallow Svala 89 Hugo Fisher Nigel Masding, Richard House 6 6.0
7 Swallow Solitude 67 Andrew Reid Anthony Lunch, John Houghton 7 7.0
8 Swallow Spreadeagle 85 George Miller Hal Miller; Carl Snelling 8 8.0
9 Swallow Cockersootie 92 Charles Prescot Simon Hamlyn Mimie Currey 9 9.0
10 Swallow Blue Tit 80 Paul Giles Tom Clarence-Smith, Marcus Irwin-Brown 10 10.0
11 Swallow Archon 74 Malcolm Green Elizabeth Pattison, Caroline Marriage 11 11.0
12 Swallow   76 Mark Walker   12 12.0
13 Swallow Bluff 64 Austen Scully Clare Durgan, Paul Durgan 13 13.0
14 Swallow Ptarmigan 68 Alistair Impey   14 14.0
15 Swallow Echo 87 Simon Slater Simon Miller James Baron Tim Boswijk DNF 16.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo. HelmName CrewName Place Points
1 Swallow Skua 3 Harry Roome Prue Roome, Tim Barker 1 1.0
2 Swallow Osprey 95 James Hartley Robert Sutherland, Miles Palmer 2 2.0
3 Swallow Gwaihir 93 Mike Wigmore Mike Wigmore, Charles Hyatt, TBA 3 3.0
4 Swallow Svala 89 Hugo Fisher Nigel Masding, Richard House 4 4.0
5 Swallow Marengo 82 Carolyn Brigg David Sloper, Philip Pascal 5 5.0
6 Swallow Spectre 91 Adrian Fisk Jonathan Pudney, Mike Jeffries 6 6.0
7 Swallow Echo 87 Simon Slater Simon Miller James Baron Tim Boswijk 7 7.0
8 Swallow Solitude 67 Andrew Reid Anthony Lunch, John Houghton 8 8.0
9 Swallow Cockersootie 92 Charles Prescot Simon Hamlyn Mimie Currey 9 9.0
10 Swallow Blue Tit 80 Paul Giles Tom Clarence-Smith, Marcus Irwin-Brown 10 10.0
11 Swallow Spreadeagle 85 George Miller Hal Miller; Carl Snelling 11 11.0
12 Swallow   76 Mark Walker   12 12.0
13 Swallow Bluff 64 Austen Scully Clare Durgan, Paul Durgan 13 13.0
14 Swallow Archon 74 Malcolm Green Elizabeth Pattison, Caroline Marriage 14 14.0
15 Swallow Ptarmigan 68 Alistair Impey   15 15.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo. HelmName CrewName Place Points
1 Swallow Svala 89 Hugo Fisher Nigel Masding, Richard House 1 1.0
2 Swallow Osprey 95 James Hartley Robert Sutherland, Miles Palmer 2 2.0
3 Swallow Gwaihir 93 Mike Wigmore Mike Wigmore, Charles Hyatt, TBA 3 3.0
4 Swallow Skua 3 Harry Roome Prue Roome, Tim Barker 4 4.0
5 Swallow Marengo 82 Carolyn Brigg David Sloper, Philip Pascal 5 5.0
6 Swallow Solitude 67 Andrew Reid Anthony Lunch, John Houghton 6 6.0
7 Swallow Echo 87 Simon Slater Simon Miller James Baron Tim Boswijk 7 7.0
8 Swallow Blue Tit 80 Paul Giles Tom Clarence-Smith, Marcus Irwin-Brown 8 8.0
9 Swallow Spectre 91 Adrian Fisk Jonathan Pudney, Mike Jeffries 9 9.0
10 Swallow Bluff 64 Austen Scully Clare Durgan, Paul Durgan 10 10.0
11 Swallow Archon 74 Malcolm Green Elizabeth Pattison, Caroline Marriage 11 11.0
12 Swallow Cockersootie 92 Charles Prescot Simon Hamlyn Mimie Currey 12 12.0
13 Swallow Spreadeagle 85 George Miller Hal Miller; Carl Snelling 13 13.0
14 Swallow   76 Mark Walker   14 14.0
15 Swallow Ptarmigan 68 Alistair Impey   15 15.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo. HelmName CrewName Place Points
1 Swallow Osprey 95 James Hartley Robert Sutherland, Miles Palmer 1 1.0
2 Swallow Marengo 82 Carolyn Brigg David Sloper, Philip Pascal 2 2.0
3 Swallow Cockersootie 92 Charles Prescot Simon Hamlyn Mimie Currey 3 3.0
4 Swallow Svala 89 Hugo Fisher Nigel Masding, Richard House 4 4.0
5 Swallow Gwaihir 93 Mike Wigmore Mike Wigmore, Charles Hyatt, TBA 5 5.0
6 Swallow Skua 3 Harry Roome Prue Roome, Tim Barker 6 6.0
7 Swallow Bluff 64 Austen Scully Clare Durgan, Paul Durgan 7 7.0
8 Swallow Ptarmigan 68 Alistair Impey   8 8.0
9 Swallow Spectre 91 Adrian Fisk Jonathan Pudney, Mike Jeffries 9 9.0
10 Swallow Blue Tit 80 Paul Giles Tom Clarence-Smith, Marcus Irwin-Brown 10 10.0
11 Swallow Archon 74 Malcolm Green Elizabeth Pattison, Caroline Marriage 11 11.0
12 Swallow Solitude 67 Andrew Reid Anthony Lunch, John Houghton 12 12.0
13 Swallow Echo 87 Simon Slater Simon Miller James Baron Tim Boswijk 13 13.0
14 Swallow Spreadeagle 85 George Miller Hal Miller; Carl Snelling 14 14.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo. HelmName CrewName Place Points
1 Swallow Svala 89 Hugo Fisher Nigel Masding, Richard House 1 1.0
2 Swallow Spectre 91 Adrian Fisk Jonathan Pudney, Mike Jeffries 2 2.0
3 Swallow Marengo 82 Carolyn Brigg David Sloper, Philip Pascal 3 3.0
4 Swallow Gwaihir 93 Mike Wigmore Mike Wigmore, Charles Hyatt, TBA 4 4.0
5 Swallow Bluff 64 Austen Scully Clare Durgan, Paul Durgan 5 5.0
6 Swallow Skua 3 Harry Roome Prue Roome, Tim Barker 6 6.0
7 Swallow Solitude 67 Andrew Reid Anthony Lunch, John Houghton 7 7.0
8 Swallow Osprey 95 James Hartley Robert Sutherland, Miles Palmer 8 8.0
9 Swallow Cockersootie 92 Charles Prescot Simon Hamlyn Mimie Currey 9 9.0
10 Swallow Echo 87 Simon Slater Simon Miller James Baron Tim Boswijk 10 10.0
11 Swallow Archon 74 Malcolm Green Elizabeth Pattison, Caroline Marriage 11 11.0
12 Swallow Spreadeagle 85 George Miller Hal Miller; Carl Snelling 12 12.0
13 Swallow Blue Tit 80 Paul Giles Tom Clarence-Smith, Marcus Irwin-Brown 13 13.0
14 Swallow Ptarmigan 68 Alistair Impey   14 14.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com