Results are provisional as of 13:49 on October 29, 2021

S Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet BoatName SailNo HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st S Marengo 82 Carolyn Brigg, Philip Pascall, Sue Hamlyn, David Sloper 1.0 4.0 3.0 8.0 8.0
2nd S Gwaihir 93 Mike Wigmore, Charles Hyatt, Mike Cole, Mark & Rachel Struckett 7.0 2.0 1.0 10.0 10.0
3rd S Spectre 91 Adrian Fisk, Piers Shepherd, Mike Jefferies, Clive Bush & Jonathan Pudney 6.0 3.0 2.0 11.0 11.0
4th S Svala 89 Hugo Fisher, Richard House & Nigel Masding 3.0 5.0 7.0 15.0 15.0
5th S Spreadeagle 85 Dickie Grant, Sir Tom Troubridge 2.0 8.0 6.0 16.0 16.0
6th S Bluff 64 Austen Scully 4.0 7.0 5.0 16.0 16.0
7th S Curlew 70 Simon Slater, James Baron 5.0 1.0 11.0 RET 17.0 17.0
8th S Solitude 67 Anthony Lunch, Andrew Reid 9.0 6.0 4.0 19.0 19.0
9th S Ptarmigan 68 Alistair Impey 8.0 10.0 8.0 26.0 26.0
10th S Harlequin 76 Mark Walker, James Govan 10.0 9.0 9.0 28.0 28.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo HelmName Place Points
1 S Marengo 82 Carolyn Brigg, Philip Pascall, Sue Hamlyn, David Sloper 1 1.0
2 S Spreadeagle 85 Dickie Grant, Sir Tom Troubridge 2 2.0
3 S Svala 89 Hugo Fisher, Richard House & Nigel Masding 3 3.0
4 S Bluff 64 Austen Scully 4 4.0
5 S Curlew 70 Simon Slater, James Baron 5 5.0
6 S Spectre 91 Adrian Fisk, Piers Shepherd, Mike Jefferies, Clive Bush & Jonathan Pudney 6 6.0
7 S Gwaihir 93 Mike Wigmore, Charles Hyatt, Mike Cole, Mark & Rachel Struckett 7 7.0
8 S Ptarmigan 68 Alistair Impey 8 8.0
9 S Solitude 67 Anthony Lunch, Andrew Reid 9 9.0
10 S Harlequin 76 Mark Walker, James Govan 10 10.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo HelmName Place Points
1 S Curlew 70 Simon Slater, James Baron 1 1.0
2 S Gwaihir 93 Mike Wigmore, Charles Hyatt, Mike Cole, Mark & Rachel Struckett 2 2.0
3 S Spectre 91 Adrian Fisk, Piers Shepherd, Mike Jefferies, Clive Bush & Jonathan Pudney 3 3.0
4 S Marengo 82 Carolyn Brigg, Philip Pascall, Sue Hamlyn, David Sloper 4 4.0
5 S Svala 89 Hugo Fisher, Richard House & Nigel Masding 5 5.0
6 S Solitude 67 Anthony Lunch, Andrew Reid 6 6.0
7 S Bluff 64 Austen Scully 7 7.0
8 S Spreadeagle 85 Dickie Grant, Sir Tom Troubridge 8 8.0
9 S Harlequin 76 Mark Walker, James Govan 9 9.0
10 S Ptarmigan 68 Alistair Impey 10 10.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet BoatName SailNo HelmName Place Points
1 S Gwaihir 93 Mike Wigmore, Charles Hyatt, Mike Cole, Mark & Rachel Struckett 1 1.0
2 S Spectre 91 Adrian Fisk, Piers Shepherd, Mike Jefferies, Clive Bush & Jonathan Pudney 2 2.0
3 S Marengo 82 Carolyn Brigg, Philip Pascall, Sue Hamlyn, David Sloper 3 3.0
4 S Solitude 67 Anthony Lunch, Andrew Reid 4 4.0
5 S Bluff 64 Austen Scully 6 5.0
6 S Spreadeagle 85 Dickie Grant, Sir Tom Troubridge 7 6.0
7 S Svala 89 Hugo Fisher, Richard House & Nigel Masding 8 7.0
8 S Ptarmigan 68 Alistair Impey 9 8.0
9 S Harlequin 76 Mark Walker, James Govan 10 9.0
10 S Curlew 70 Simon Slater, James Baron RET 11.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com