2000 Open

Results are provisional as of 10:20 on September 29, 2021

2000 Class

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class SailNo Home Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Dr Lavender 2000 2204 RYA Iain Yardley Sarah Yardley 1109 1.0 (2.0) 1.0 4.0 2.0
2nd Wiley Coyote 2000 22268 TISC Christopher Doe Travers Rudd 1109 4.0 1.0 (10.0 DNC) 15.0 5.0
3rd Oksana 2000 2214 Keyhaven YC Malcolm Lee Claire Lee 1109 2.0 3.0 (10.0 DNC) 15.0 5.0
4th   2000 22018   Jan Hatton Simon Newth 1109 (7.0) 6.0 2.0 15.0 8.0
5th   2000 22600 Emsworth Slipper sailing Club Guy Goodman Noel Coussens 1109 5.0 4.0 (10.0 DNC) 19.0 9.0
6th   2000 21793 Weirwood Sailing Club Gerald Shelley Ben Shelley 1109 6.0 5.0 (10.0 DNC) 21.0 11.0
7th   2000 22619       1109 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 23.0 13.0
8th Buffalo 2000 2374 Emsworth sailing club Jonny Hepworth Louise Duffy 1109 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0
8th   2000 21663 Hunts SC Dirk Meyer Ben Beaumont 1109 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Class SailNo Home Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Dr Lavender 2000 2204 RYA Iain Yardley Sarah Yardley 1109 1 1.0
2 Oksana 2000 2214 Keyhaven YC Malcolm Lee Claire Lee 1109 2 2.0
3   2000 22619       1109 3 3.0
4 Wiley Coyote 2000 22268 TISC Christopher Doe Travers Rudd 1109 4 4.0
5   2000 22600 Emsworth Slipper sailing Club Guy Goodman Noel Coussens 1109 5 5.0
6   2000 21793 Weirwood Sailing Club Gerald Shelley Ben Shelley 1109 6 6.0
7   2000 22018   Jan Hatton Simon Newth 1109 7 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Class SailNo Home Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Wiley Coyote 2000 22268 TISC Christopher Doe Travers Rudd 1109 1 1.0
2 Dr Lavender 2000 2204 RYA Iain Yardley Sarah Yardley 1109 2 2.0
3 Oksana 2000 2214 Keyhaven YC Malcolm Lee Claire Lee 1109 3 3.0
4   2000 22600 Emsworth Slipper sailing Club Guy Goodman Noel Coussens 1109 4 4.0
5   2000 21793 Weirwood Sailing Club Gerald Shelley Ben Shelley 1109 5 5.0
6   2000 22018   Jan Hatton Simon Newth 1109 6 6.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Class SailNo Home Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Dr Lavender 2000 2204 RYA Iain Yardley Sarah Yardley 1109 1 1.0
2   2000 22018   Jan Hatton Simon Newth 1109 2 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com